Home|Ana Sayfa > Türkçe > Meraklısına


Ezgi Çiğköfte Patent Hikayesi

Derdimiz iyi çiğ köfte yapmaktan öte, nasıl dayanıklı hale getirebiliriz di. Hem lezzetli hemde dayanıklı olması çok zordu. Uzun uzun düşündük bir çok deneme yaptık.

Çok masraflı oluyordu. TTGV ve TUBİTAK a proje sunduk, bize destek olun dedik. Toplandılar karar aldılar. Ezgi Gıda ya destek olalım dediler. Bu da kolay olmadı, heyetler gelip gitti. Üniversitelerin Gıda Mühendisliği Bölümünden Hocalar gelip gitti. En nihayet kabul edildi.

Tekrar yeni üniversite hocaları atandı. Birlikte çiğ köfteyi dayanaklı hale getirecektik.

Öyle 3 saat sonra bulguru şişip kısırlaşmayan çiğ köfte yapmalıydık. 2 ay dayanır mı diye yola çıktık. 2 ayda hijyenini koruyacak ama lezzetinden taviz vermeyecektik. Olur mu olur dedik. Yolumuz uzundu. Moralimizin bozulduğu umutlarımızın tükendiği günler oldu.

AR-GE den nefret ettiğimiz zamanlar oldu. Niye bizde herkes gibi var olanı yapıp satmıyorduk. Gimat esnafının bir kısmı gibi bilinen ürünleri yap, bilinen müşteriye sat ve git daireni al. Hep başımıza icat çıkarıyorduk. İnovasyon denen kelime bizi yiyip bitiriyordu. Hem madden hem manen. Ölüp ölüp diriliyorduk.

Bize atanan Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölüm hocası Sn. İlbilge Saldamlı tam o sıralar İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi dekanı olmuştu. Hocamız buna rağmen bizi bırakmadı. Bolu’dan zor şartlarda da olsa gelip gitti. Kendisine minnettarız.

Her geldiğinde bir eksiğimizi buldu ama kaybolmayan (bazen azalsa da) inancımızı azmimizi de  buldu.

Biz bu arada Patent Enstütüsüne başvurduk. Dedik ki bu bir inovasyonsa bir icatsa patent verilmesi lazım. Günler aylar umutlarımızla geçti ve proje tarihinde hocaların oldu bu iş demesiyle çok sevindik. Göklere uçtuk. Kolay değil yıllarca uğraştık.

Bittimi. Hayır bitmemişti. Aslında yeni başlıyormuş. Eğer bir inovasyon ticarileşmezse bir önemi yoktur. Biz bizden tüm dünya ürünlerimizi alacak zannederken yeni bir sürecin içinde bulduk kendimizi, ne gam. Başladık mı yeni bir mücadeleye daha ? Hiç etsiz çiğ köfte olur mu? Hiç çiğ köfte 2 ay dayanır mı? Etsiz lezzeti olur mu?

Defalarca kapılardan geri çevrildik. Ama yılmadık. Biz tekrar başvurduk ve nihayet Migroslar, Tansaşlar, Realler, Metrogrosmarketler, Makromarketler, Kilerler…gibi ulusal ve uluslar arası mağazalar bize reyonlarını açtılar.

Yetmedi Sn.İlbilge Hocamızın sürekli söylediği gibi hazır gıdalar merdiven altından kurtulmalıdır, bu halkın sağlığı için olmazsa olmazdır.

Bunun üzerine mantar gibi çoğalan çiğ köfte dükkanlarına biz bir örnek olmalıyız.
Bu vesile ile ilk çiğ köfte dükkanımızı Selanik caddesi kızılayda açtık.
İşimiz hala bitmemişti…Önceki Sayfaya Geri Dön

trt logo

atvlogo

n_urun1.jpg
alt